Miesto minimalistai

Miesto minimalistai

Susipažinkite - Miglė ir Laura. Šios merginos ne tik stengiasi gyventi aplinkai draugišką, sąmoningu vartojimu paremtą gyvenimą mieste, tačiau įkvepia šių principų laikytis ir kitus miesto žmones. Meilė gamtai ir tvarių sprendimų paieškos jas pastūmėjos sukurti sparčiai augantį, miesto minimalistams skirtą, prekės ženklą Urban Earth Lovers.

Aplinkai draugiškas gyvenimas mieste - kas tai?

Mums tai lėtesnis, sąmoningesnis ir pilnesnis gyvenimas. Gyvename mieste, tačiau poreikius deriname su gamtos poreikiais. Jaučiame atsakomybę už kiekvieną daiktą savo namuose, todėl stengiamės rinktis mažiau ir tik tuos produktus, kurių gamyba, tiekimas ir perdirbimas draugiški žmonėms ir gamtai. Sąmoningai atsisakome nerimo ir nuolatinio troškimo turėti daugiau, baimės kažką praleisti (angl. FOMO). Vietoje to mes renkamės patirtis, kuriame santykius, užsiimame mėgstamomis veiklomis ir saviraiška.

Kaip susidomėjote šia sritimi?

Susitikome vienos kelionės metu. Abi ieškojome prasmingos veiklos, kuri prisidėtų prie globalių problemų sprendimo, atitiktų mūsų gyvenimo būdo vertybes, teiktų džiaugsmą. Kelionėje atsisakėme perdėto aplinkos triukšmo, sumažinome turimų daiktų skaičių. Vietoje to pasirinkome patirtis, santykius, savęs tobulinimą ir saviraišką.

Minimalizmas buvo atspirties taškas tvarios gyvensenos link. Mažais žingsniais į buitį ir kasdienybę įsileidome sąmoningą vartojimą. Supratome, kad kiekvienas mūsų daiktas, kurį išmetame niekur nedingsta. Tik maža mūsų atliekų dalis suyra, likusi pasilieka ilgiems metams mūsų aplinkoje. Tai mus paskatino domėtis aplinkosaugos problemomis, ir galiausiai pakeisti savo kasdienius įpročius. Savo gyvenimo būdo eksperimentais pradėjome dalintis socialiniuose tinkluose. Matėme poreikį ir trūkumą alternatyvų, kurios padeda pakeisti vienkartinius ir plastikinius produktus buityje.Todėl atidarėme aplinkai draugiškų prekių parduotuvę, kurioje galima rasti produktus skirtus namams, grožiui ir laisvalaikiu, kurie padeda gyventi paprasčiau, švariau ir tvariau.


Paskutiniu metu vis garsiau kalbama apie didžiulę mados pramonės taršą, žmonių išnaudojimą bei kitus neigiamus aspektus. Kokias tendencijas, kalbant apie tvarumą, pastebite mados industrijoje?

Pastebime Lietuvoje kylantį susidomėjimą mados poveikiu gamtai. Mes, vartotojai, keliame daugiau klausimų: kas pagamino mano drabužį? Kur jis buvo pagamintas? Kaip buvo auginamos žaliavos? Koks poveikis aplinkai buvo padarytas gamybos metu? Mados industrija gali sukelti daug kompleksinių problemų. Pradedant nuo skurdžiausiose pasaulio šalyse mūsų drabužius siūnančių darbininkų, vandens ir kitų resursų, reikalingų žaliavoms užauginti, eikvojimo. Iki ženkliai sutrumpėjusio drabužio gyvenimo laiko ir to, kas nutinka išmestam daiktui iškeliavus į sąvartyną.

Jūsų prekės ženklas gyvuoja jau daugiau nei metus, tačiau tvarios mados produktus į savo asortimentą įtraukėte visai neseniai. Kodėl nusprendėte pradėti dirbti su atsakingos mados produktais?


Urban Earth Lovers - tai gyvenimo būdo prekės ženklas. O mada yra neatsiejama miesto žmogaus gyvenimo dalis. Todėl nusprendėme savo bendruomenei pasiūlyti tvarios ir atsakingos mados kūrėjų drabužių bei aksesuarų.

Tikriausiai sutiksite, jog norint tapti sąmoningu ir atsakingu mados vartotoju neužtenka vien tik įsigyti “organic cotton” ženklu pažymėtų marškinėlių. Kokie yra pagrindiniai tvarios mados principai bei kaip iš tiesų madą pradėti vartoti atsakingai?


Nuoširdžiai manome, kad tvariausiais sprendimas rinktis drabužius iš antrų rankų - tai suteikia šansą daiktui pratęsti savo gyvenimą, padeda sutaupyti ir rasti itin kokybiškų laimikių.

Perkame rečiau, bet itin kokybiškus ir tikrai patinkančius daiktus. Renkamės natūralius audinius, tokius kaip medvilnė, linas ar kanapių pluoštas. Mėgstame nesenstančio dizaino, kokybiškus, lėtai ir etiškai gaminamus lietuvių kūrėjų darbus.

Neseniai atradome drabužių ir batų taisymo paslaugas. Suplyšus daiktui neskubame jo išmesti ar paaukoti, pirmiau bandome sutaisyti.

Kokią įtaką tvarios mados idėjos turi Jūsų pačių stiliui?

Greitoji mada mus tikina, kad per metus garderobą turime atnaujinti daugiau nei 20 kartų. Į spintą įsileidus minimalizmą ir tvarios mados idėjas, pastebėjome, kad mums užtenka 2 sezonų per metus. Renkamės kokybiškus, ilgaamžius, nesenstančio dizaino drabužius, kurie tarnauja kelis metus ir atrodo puikiai. Prieš įsileidžiant naują daiktą į spintą užduodame sau klausimą: ar man tikrai reikia šio naujo drabužio? Ar jis tarnaus ilgiau nei 20 skalbimų? Ar paprasta prižiūrėti? Kas ir kur pagamino? Iš ko pagamintas? Šie klausimai padeda išvengti impulsyvių pirkimų.

Teko skaityti apie Jūsų vykdytą spintos eksperimentą, kai visą savo garderobą sumažinote iki 33 vienetų. Ar galite plačiau papasakoti, kaip sekėsi?


Perkrautoje spintoje sunku matyti visus turimus daiktus ir galimus jų derinius. Dažnam iš mūsų vis trūksta laiko, todėl savaitė po savaitės rengiamės tais pačiais ar panašiais drabužiais. Spinta lūžta, tačiau atsistojus prie veidrodžio atrodo, kad neturi ką apsirengti. Drabužius derinant kapsulės principu, kiekvienas daiktas kruopščiai atrenkamas ir dera tarpusavyje. Spintoje drabužiai kabinami taip, kad būtų vienodai matomi. Todėl viena pakaba skiriama vienam daiktui.

Jaučiame atsakomybę už kiekvieną daiktą savo namuose, todėl stengiamės rinktis mažiau ir tik tuos produktus, kurių gamyba, tiekimas ir perdirbimas draugiški žmonėms ir gamtai


Minimalistinę kapsulinę spintą sudaro baigtinis drabužių skaičius, iš kurių galima sukurti skirtingus aprangos variantus. Svarbu, kad jie visi tarpusavyje dera stilistiškai ir spalviškai. Spintą sudaro 30-40 daiktų, įskaitant lauko drabužius, batus ir aksesuarus. Pasirinkus kokybiškus ir nesensatančio dizaino darbužius tokia kapsulė gali tarnauti kelis metus.


Sukurti minimalistinę spintą nėra taip sudėtinga, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Sudėtingiau atsispirti išpardavimams ir greitos mados parduotuvėms, kurie žada greitą pasitenkinimą ir trokštamą įvaizdį, tačiau dažniausiai įneša netvarkos į mūsų spinta ir sumažina piniginę.

Dažnai nauju drabužiu norisi pakelti sau nuotaiką, palepinti save, tarsi kompensuoti laiką, kurio negalime sau skirti. Tokiais atvejais užėjus į parduotuvę galima pasimatuoti trokštamą drabužį, tačiau neskubėti jo pirkti. Jei po kelių dienų drabužio vis dar norisi ir jis atitinka kapsulinės spintos konceptą, galima įsigyti.

Tvarkantis spintą mūsų išmesti daiktai, deja, niekur nedingsta. Todėl nusprendus sumažinti jų kiekį labai svarbu tai daryti atsakingai - rūšiuoti, aukoti, dovanoti arba prikelti naujam gyvenimui.

Ir pabaigai hipotetinis klausimas - ar tikite, jog kada nors visa mados industrija gali tapti tvaria?

Mums tvarumas prasideda nuo atsakingo vartojimo. Tikime, kad vis daugiau žmonių drabužius rinksis sąmoningai, užduos kartais nepatogius klausimus gamintojams ir pardavėjams. Keičiantis vartojimo poreikiams keisis ir mados industrija. Todėl nenuvertinkime vartotojų galios, juk kiekvieną kartą pirkdami drabužį, mes balsuojame ir rodome kokias vertybes palaikome.