Sąmoningo gyvenimo link - Lina Skukauskė

Sąmoningo gyvenimo link - Lina Skukauskė

Jaukus ir atviras pokalbis su sertifikuota saviugdos trenere Lina Skukauske. Ši unikali moteris nuoširdžiai dalinasi savo asmenine kelione sąmoningo gyvenimo link, atvirai pasakoja apie iškilusius iššūkius bei sunkius, gyvenimą keičiančius, sprendimus. Nors Lina jau keletų metų grįžusi į Lietuvą ir gyvena bei dirba Vilniaus senamiestyje, tačiau lygiai taip pat, kaip namie, jaučiasi gamtoje basomis, skindama laukinių gėlių puokštes ar keliaudama po kalnus.

Tavo veikla Lietuvoje vis dar skamba gan neįprastai, ar galėtum plačiau papasakoti apie tai, ką veiki?

Na šia veikla ir susidomėjau gyvendama ne Lietuvoje. Mūsų šalyje tai tikrai dar yra ganėtinai neįprasta. Kartais pati juokiuosi, kad negi negalėjau pasirinkti ko nors “normalesnio”, kur pasakai ką darai ir visiems aišku :)

Didžioji mano darbo dalis yra asmeninės sesijos, kurias paprastai vedu internetu. Dažnai dirbu su klientėmis iš užsienio. Grįžusi gyventi į Lietuvą taip pat pradėjau rengti ir gyvus susitikimus: iš pradžių moterų ratus, vėliau patyriminius seminarus (workshop’us).

Nors vesdama asmenines sesijas internetu, pajutau tą didžiulę laisvę ir patogumą dirbti iš bet kur, su bet kuo ir bet kada, tačiau tuo pačiu pajutau ir stiprų norą žmones suburti gyvam bendravimui. Esu sukaupusi daug vertingų žinių, kuriomis noriu pasidalinti, tačiau asmeninės sesijos Lietuvoje ne visiems prieinamos. Taip pat man labai patinka sukurti gražią, saugią erdvę, kur moterys gali susiburti ir išmokti naujų dalykų, pailsėti nuo kasdienybės, geriau save pažinti, susirasti naujų draugių bei patirti transformaciją.

Trumpai tariant, per savo darbą stengiuosi įkvėpti moteris gyventi autentiškai, moteriškai, labiau savimi pasitikėti bei save pamilti. Žinoma, priklausomai nuo darbo formato (asmeninė sesija ar gyvas susibūrimas) skiriasi praktikos gylis. Tačiau pastebiu, kad pasinėrus į praktiką, natūraliai ima kilti noras užsiimti veikla, kuri duoda kažką gražaus pasauliui, todėl su klientėmis dažnai fokusuojamės ir į savo verslo kūrimą.

Koks buvo tavo kelias iki šios veiklos?

Ši veikla netikėtai atėjo į mano gyvenimą, kai dar užsiėmiau fotografija. Tai dariau jau septynerius metus. Fotografuodavau gyvenimo būdą, maistą, interjerą, produktus įvairiems prekės ženklams.

Prieš gerus aštuonerius metus susidomėjusi asmeniniu tobulėjimu, pasinėriau į knygų skaitymą, ėmiau lankyti įvairius kursus, seminarus, klausiau “podcast’ų". Ilgainiui į gyvenimą atėjo ir darbas su skirtingų pischologinių/energetinių technikų specialistais, kaip įrankis, padedantis tobulėti tiek asmeniškai, tiek savo fotografijos versle.

Tuo metu teko padirbėti su keliomis koučingo specialistėmis. Darbas su jomis man labai patiko, iš to pasisėmiau daug įkvėpimo. Pamačiau, kiek daugiau bei tikslingiau galiu padaryti, kai turiu žmogų, kuris padeda judėti savo sąmoningai išsikeltų tikslų link, kuriam atsiskaitai, ką nuveikei, su kuriuo aptari savo mąstymo ir elgesio šablonus ir kuris padeda juos koreguoti.

Taip pat jau buvau keletą metų praktikavusi Emocinės laisvės techniką, kurią teko išbandyti vienoje dvasinio tobulėjimo stovykloje. Man tai buvo paprastas, bet labai veiksmingas įrankis, dirbti su savimi, keistis norima linkme, tiek versle, tiek kaip asmenybei. Ilgainiui pastebėjau, kad nors tiek metų dirbau su fotografija ir pati viską sėkmingai susikūriau nuo nulio, atėjo metas, kai technikos, kurių mokiausi iš esmės tam, kad pagerinčiau fotografijos karjerą, tapo daug įdomesnės nei pati fotografija.

Šios transformacijos sukėlė daug sumaišties. Galvoje kirbėjo klausimas: negi teks mesti tai, ko tiek metų siekiau? Tas pasimetimas nuvedė prie savęs paieškų per asmeninį tinklaraštį. Supratau, kad negaliu staiga mesti fotografijos, bet tuo pačiu nebegaliu užsiimti vien fotografavimu.

Jaučiau didžiulį norą dalintis žiniomis bei išbandyti save kitame vaidmenyje, tieisogiai nesusijusiame su fotografija. Tad atsiradus tinklaraščiui leidau sau tiesiog dalintis tuo, kas man tuo metu buvo įdomu. Rašiau apie asmeninį tobulėjimą, sveiką gyvenimo būdą, vegetarišką/veganišką mitybą, keliones, dvasingumo paieškas. Eksperimentavau su įvairiomis temomis, tiesiog žiūrėjau, ką galiu duoti žmonėms per rašymą, ir tuo pačiu mintis vizualizavau savo darytomis nuotraukomis. Supratau, kad tai labai patiko tiek man, tiek vis didėjančiam skaitytojų ratui.

Ilgainiui tinklaraštį sustabdžiau ir 2016 metais pradėjau studijuoti Emocinės laisvės techniką bei įvairias koučingo technikas, davusias man daugiausia naudos ir labiausiai tinkančias pagal mano charakterį (manau, kad yra labai daug naudingų įrankių, bet visiems rezonuoja skirtingi dalykai). Tuo metu nežinojau, ar mesiu fotografiją ir keisiu karjerą, bet jaučiau, kad stoviu ties šia riba, todėl negalėjau neleisti sau bent pabandyti. Gavusi sertifikatus ir pamačiusi, kiek daug naudos tos technikos duoda žmonėms ir kaip stipriai jos patinka man pačiai, supratau, kad visgi savo karjerą keisiu :)


Kaip atrodo tavo įprasta diena? Ar turi kokį ypatingą savo dienos ritualą? Jei taip, koks jis?

Tiesą sakant, įprastos dienos mano gyvenime nėra :) Tiek tada, kai dirbau su fotografija, tiek dabar, dienos struktūrą padiktuoja tos dienos veiklos tipas. Pastebiu tam tikras tendencijas: būna dienų, kurios skirtos ruoštis ir vesti renginiams, būna dienų, kurios skirtos vesti asmeninėms sesijoms, taip pat būna tokių dienų, kuomet darau pačius įvaiausius darbus, nuo turinio kūrimo socialiniams tinklams, rašymo įvairiems žurnalams/blogam's, komunikacijos su esamais ir potencialiais klientais ar sąskaitų išrašinėjimo.

Nors dienos struktūra labai skiriasi, tačiau nekinta tai, kad kiekvieną rytą pradedu nuo keletos ryto ritualų, skirtų sąmoningai dienos pradžiai. Taip pat stengiuosi įterpti bent truputį fizinės veiklos pertraukėlių (labai mėgstu jogą, bėgimą, pasivaikščiojimus, šokį ar pratimus namie su savo kūno svoriu).

Yra vienas dalykas, kuris iš mano gyvenimo nesitraukia jau seniai - tai dėkingumo praktika


Kalbant apie ritualus, tai yra vienas dalykas, kuris iš mano gyvenimo nesitraukia jau seniai - tai dėkingumo praktika. Skiriasi tik forma. Seniau tai būdavo kasdienė praktika, kai mintyse išvardindavau viską, už ką esu dėkinga. Dabar tai dažniausiai būna sąrašas visko, kas gero įvyko per tą dieną mano dėkingumo sąsiuvinyje. Dažnai vakarais susiskambinu su draugu ir abu išvardiname bent 3 dalykus už ką esame dėkingi tą dieną. Tai labai mielas įprotis, kuris leidžia geriau pažinti kitą žmogų ir puikiai keičia nuotaiką - negali tuo pat metu būti ir dėkinga, ir nelaiminga :)

Ar turi savo gyvenimo šūkį?

Šūkiu to galbūt nepavadinčiau, bet turbūt mano mėgstamiausia citata yra Henry Ford pasakymas “If you believe you can - you can, if you believe you can’t - you can’t” (liet. “Jei tiki, kad gali, reiškia gali, jei tiki, kad negali - tai reiškia, kad ir negali”).

Man tai yra visiška tiesa - visi limitai yra mūsų galvoje, tad gyvenime labai fokusuojuosi į savo įsitikinimų keitimą. Ir koučingo sesijų metu vienas mano mėgstamiausių klausimų yra “Ar tai tikrai yra tiesa?”. Dažniausiai tai, ką laikome tiesa ir kas mus riboja, tėra istorija, kurią kartojome ar girdėjome iš aplinkos tiek kartų, kad net nebekvestionuojame.

Kiek tau pačiai yra svarbi meditacija ar dažnai ją praktikuoji?

Meditacija man labai svarbi, kaip įrankis nuraminti protą, ugdyti intuiciją ir sąmoningumą. Ją praktikuoju jau nemažai metų, bet nereguliariai (skiriasi naudojamos meditacijos technikos, meditavimo trukmė). Tačiau jau spėjau įsitikinti jos nauda - jei keletą dienų pabūnu be meditacijos, tuomet iškart pastebiu pokytį, kuris ir motyvuoja sugrįžti prie šios praktikos.

Manau, kad kai žmonės ima save pamilti, pažinti, įgyja pasitikėjimo savimi, išsilaisvina iš ribojančių įsitikinimų, natūraliai ima kilti noras dalintis savo unikaliais talentais, kažką duoti pasauliui


Pastaruosius kelis metus labai domiuosi meditacija, kaip įrankiu, padedančiu manifestuoti/kurti savo gyvenimą bei keisti savo energiją. Dažnai praktikuoju Joe Dispenza meditacijas.

Kaip trumpai meditaciją apibūdintum žmogui, kuris nėra jos bandęs?

Yra skirtingų meditacijos tipų. Turbūt lengviausia pradėti nuo vedamos meditacijos, kai kitas žmogus (gyvai ar per audio įrašą) mus veda per meditatyvią patirtį/vizualizaciją, sakydamas, kaip kvėpuoti, į ką fokusuotis, ką vizualizuoti.

Bet iš esmės meditacija yra bet kas, kur mes pasirinktą laiko tarpą mokomės susifokusuoti į pasirinktą dalyką ir išlaikyti savo dėmesį būtent ties tuo dalyku. Dažniausiai tas dalykas būna kvėpavimas, bet jogos praktikoje dažnos meditacijos, kur fokusuojamasi į tam tikrą frazę (mantrą), stebimas objektas (žvakės liepsna, gėlės žiedas, tam taip pat tinka ir kiti gamtos objektai).

Ilgas dėmesio išlaikymas moko pastebėti savo protą - mes bandome nukreipti dėmesį į sąmoningai pasirinktą dalyką, o mūsų protas toliau blaškosi. Medituodami pastebime, koks mūsų vidinis dialogas, kiek minčių, kurių mes net nekontroliuojame, pastoviai ateina į galvą. Meditacija leidžia suprasti, kad mes nesame mūsų mintys, kad mes - tik sąmoningas stebėtojas.

Ilgesnis ir reguliarus buvimas meditacijoje skatina sąmoningumą, padeda įeiti į kitą smegenų dažnį ir giliai atsipalaiduoti bei pailsėti, didina savo intuicijos girdėjimą, taip pat suteikia daug naudos fiziniam kūnui.

Tik pradedantiems medituoti siūlyčiau nenusiminti, jei patirtis iš pradžių bus ne raminanti, o erzinanti. Gali būti sunku išsėdėti, nuobodu, sunku kontroliuoti mintis. Neturite visai atsikratyti minčių, tiesiog pastoviai grįžkite prie pasirinkto fokusavimosi objekto, o mintims leiskite plaukti kaip debesims danguje - jos tiesiog ateina ir išeina, o jūs jas tiesiog stebite, bet pastoviai grįžtate prie pasirinkto fokusavimosi objekto.

Savo tinklalapyje daug kalbi apie moteriškumą bei moterišką energiją. Ar galėtum plačiau apie tai papasakoti, bei pasidalinti, kodėl ši tema tau tokia svarbi?

Esu tikra, kad vyrai ir moterys iš esmės yra ganėtinai skirtingi. Tą supratau seniai ir pradėjau domėtis kaip gi čia “susikalbėti”. Mes visi turime savyje tiek vyrišką, tiek moterišką energiją. Jos abi mums reikalingos, tik svarbu suvokti, kuo jos pasižymi ir kada kurią reikėtų naudoti.

Kad yra du skirtingi poliai buvo žinoma visose kultūrose: Ying ir Yang, Shiva ir Shakti. Šiais laikais skirtumus suvokti padeda ir mokslas - vien pagal hormonus vyrai ir moterys yra labai skirtingi. Vyriška energija - aktyvusis pradas, kuriam būdingas veiklumas, savivertės suvokimas per pasiekimus, noras apsaugoti ir aprūpinti, racionalus mąstymas - iš esmės buvimas galvoje, o ne kūne, savikontrolė. Moteriškas pradas - pasyvusis, tiesiog būnantis, intuityvus, save suvokiantis per jausmus bei santykius su kitais, kuriantis, puoselėjantis grožį. Būtų galima vardinti dar daug skirtumų, bet iš esmės tai priešybės, kurių suderinimas labai svarbus gyvenime, o ypač santykiuose.

Visada jaučiausi ganėtinai vyriška - fiziškai aktyvi ir stipri, siekianti tikslų, daugiau pasitikinti savo mąstymu nei jausmais. Tai sukeldavo įvairių problemų santykiuose - pritraukdavau per daug “moteriškus”, pasyvius vyrus arba tarsi konkuruodavau su “vyriškais” vyrais. Darbe tas vyriškos energijos perteklius pasireikšdavo per nuolatinį savęs spaudimą, kad turiu padaryti daugiau, geriau, nėra laiko tokiems “nerimtiems” dalykams kaip kūryba be tikslo ar tiesiog pabuvimas lauke, nors ir jausdavau nuovargį.

Atradusi koučingą pradėjau tai suvokti ir keisti. Ši kelionė vis dar nesibaigia, bet dabar jaučiuosi savyje labai išlaisvinusi ir tą moterišką pusę - esu intuityvesnė, dažnai užsiimu kūryba, leidžiu sau tiesiog būti, šokti, pilnai išjausti ir kitiems atvirai išreikšti savo emocijas, stebiu, kaip nuostabiai tai keičia santykius su vyrais.

Labai daug naudos man davė ir supratimas kaip gyventi pagal savo moterišką ciklą - tas 4 simbolines fazes, kurias kiekviena moteris praeina per mėnesį (standartiniame 28 dienų cikle). Pradėjusi pagal tai planuoti savo veiklas pagaliau supratau, kaip iš tikro džiaugtis buvimu moterimi. Manau, kad kiekviena moteris turėtų tai žinoti ir išnaudoti savo naudai.

Vilniuje organizuoji specialius renginius - Moterų ratus. Kuo ypatingi šie susitikimai?

Dar gyvendama Vokietijoje bei keliaudama, eidavau į moterų ratus, tad grįžus natūraliai kilo noras panašiai suburti moteris ir Lietuvoje. Moterų ratai - tai šiais laikais atgimstanti senovinė tradicija, kai moterys susirenka ir saugioje erdvėje turi progą būti tikrai išgirstos ir pamatytos.


Visos skirtingai organizuoja tokio tipo renginius - manieji kiek primena mini “workshop’ą”- visad parenku temą, į kurią tą kartą gilinsimės (pvz. meilė sau, kūrybingumas, vidinis kritikas), darome meditacijas bei skirtingus pratimus savęs pažinimui, vėliau ta tema dalinamės rate, mokomės ir semiamės įkvėpimo viena iš kitos. Kadangi savo moterų ratus vedu per pilnatį bei jaunatį, taip pat darome pilnaties ir jaunaties ritualus. Mėgstu suburti moteris taip, kad jos atsitrauktų nuo kasdienybės, savo įprastų rolių ir leistų sau tiesiog pabūti šiek tiek magiškoje, moteriškoje aplinkoje, apsuptos gėlių, eterinių aliejų, kristalų. Visos esame magiškos, svarbu to nepamiršti per kasdieninį lėkimą.

Viena iš tavo idėjų - moterų verslumo skatinimas per dvasingumą. Kaip tai veikia ir kuo šis aspektas toks svarbus sėkmingam šiuolaikiniam gyvenimui?

Manau, kad kai žmonės ima save pamilti, pažinti, įgyja pasitikėjimo savimi, išsilaisvina iš ribojančių įsitikinimų, natūraliai ima kilti noras dalintis savo unikaliais talentais, kažką duoti pasauliui. Tikiu, kad visi esame sielos, dabar tiesiog išgyvenančios šią žmogišką, fizinę patirtį ir į šį pasaulį jau ateiname su tam tikrais polinkiais, natūraliais talentais ir užduotimis.

Savo darbe dažnai pritraukiu moteris, kurios nori turėti savo verslą, tad kartu mokomės, kaip išsilaisvinti iš visko, kas jas stabdo ir kaip suprasti, kokios yra jų natūralios stipriosios pusės bei talentai, kokios tos “sielos užduotys”, ką jos nori duoti pasauliui, ko tiesiog negali nedaryti.

Verslas tėra tik tam tikras formatas, kuris tinka tam tikrai grupei žmonių. Pagal savo gyvenimišką patirtį ir charakterį pritraukiu panašaus tipo klientes, norinčias realizuotis ir per savo verslą/veiklą ir, žinoma, skatinu jas tai padaryti, nes tai joms natūralus vidinis poreikis. Bet tų formatų gali būti skirtingų. Kas svarbiausia - tai savirealizacija, kai žmogus jaučia, kad supranta, kas jam gyvenime teikia prasmę ir pasitenkinimą ir kai jis gali tai pilnai išreikšti. Manau, kad šiuolaikiniame gyvenime tai labai svarbu, nes dauguma žmonių gyvena niekad nesibaigiančiame lėkime, daro tai, ką galvoja, kad turėtų daryti - dėl visuomenės, šeimos spaudimo, dėl neteisingai pasirinktų universtiteto studijų. Taip ir patys yra nelaimingi, ir pasaulis negauna to, ką jie galėtų duoti, jei tik save pažinotų ir pasirinktų išreikšti savo unikalius talentus.

Ar galėtum rekomenduoti gerą saviugdos knygą ar interneto psl.? Galbūt kai kam tai bus pirmas žingsnelis pokyčių link.

Mano pirmoji tikrai gyvenimą pakeitusi saviugdos knyga buvo Tony Robbins “Pažadinkite savyje milžiną”. Nors praėjo daug metų, bet vis dar ją rekomenduoju, ji padeda suprasti, kad tik tu ir esi atsakinga už savo gyvenimą.

Na ir pabaigai, ar galėtum su skaitytojais pasidalinti vienu sąmoningumo / meditacijos pratimu?

Paprasčiausias dalykas, kurį galite daryti kasdien, kai tik turite kokią pertraukėlę ir norisi daugiau nusiraminimo ir sąmoningumo - užsimerkite, imkite giliai, lėtai kvėpuoti. Jei jūsų niekas nemato/jums patogu - galite rankas užsidėti ant širdies zonos. Įkvėpdami ir iškvėpdami skaičiuokite iki 6.

Mintyse peržvelkite savo kūną nuo pėdų iki viršugalvio. Įvertinkite, ar kūne yra kokių įtampų. Sąmoningai pasirinkite atpalaiduoti įsitempusias vietas. Gal galite patogiau atsisėsti, gal kūnas nori pasiražyti? Peržvelgę ir atpalaidavę kūną, vėl susifokusuokite į gilų, ramų kvėpavimą.

Tuomet pagalvokite, kas šią akimirką jums trukdo, o ko trūksta. Su kiekvienu įkvėpimu įkvėpkite tai, ko jums trūksta - galbūt meilę, galbūt nusiraminimą, galbūt dėkingumą - o iškvėpkite tai, ko jums nebereikia - galbūt stresą, galbūt susierzinimą ar liūdesį. Užteks kelių minučių šiam pratimui, bet jausitės sugrįžę į save ir nurimę.

Plačiau apie Linos veiklą galite sužinoti jos puslapyje, Facebook arba Instagram paskyroje:
www.linaskukauske.com
https://instagram.com/linaskukauske/
https://www.facebook.com/linaskukauskecoaching/

Informacija apie vyksiančius moterų ratus bei patyriminius seminarus skelbiama Facebook renginių skiltyje, taip pat jos Instagram paskyroje.